Návštěva žáků 8.A v knihovně

11.04. 2016

Ve středu 6. 4. vedoucí místní knihovny paní Fremrová připravila ve spolupráci s paní Vyhnalovou z knihovny v Plané nad Lužnicí „zážitkovou hodinu“ pro žáky 8. A na téma Šaty dělají člověka.

Po krátkém seznámení s tématem žáci nejdříve zjišťovali, v kterých částech světa bylo vyrobeno oblečení, které měli na sobě. Paní Vyhnalová pak všem vysvětlila nejen postup při výrobě oblečení, ale seznámila je i s těžkými pracovními podmínkami dělníků a velmi často i dětí, které v textilním průmyslu v Asii pracují. Lidé zde pracují 12 až 16 hodin denně a přitom často nemají ani jeden den volna. Za tvrdou práci navíc dostanou jen minimální mzdu, která často nepokrývá ani základní potřeby. Dále žákům bylo ukázáno, kolika továrnami po celém světě muselo jejich oblečení projít, než se jim dostalo do ruky.

Žáci si pak sami zkusili práci v „továrně u imaginárního pásu“, kdy museli velice rychle plnit stále stejný úkol za velmi rázného pobízení paní Vyhnalové a paní Fremrové, které si zahrály na vedoucí dílny. Tato hra dětem alespoň trochu pomohla vžít se do pocitů dělníků.

Na závěr dostali žáci za úkol vytvořit ve skupinkách, z předem připravených fotografií a textů, krátkou prezentaci na téma výroba oblečení a pracovní podmínky při ní. Poté svou práci odprezentovali ostatním.

Díky této návštěvě si žáci uvědomili, jak těžká práce může být v chudších částech světa, a zároveň se seznámili se procesem a zdánlivě překombinovanou logistikou výroby v textilním průmyslu.

Mgr. Jana Smíšková