Návštěva prvňáků ve Zlaté Koruně

11.10. 2018

Dne 9.10. 2018 vyjely děti z prvních tříd na exkurzi do kláštera ve Zlaté Koruně.

Děti byly rozdělené do 2 skupin, které se během dopoledne vystřídaly.

První skupina zahájila program prohlídkou vnitřních i venkovních prostor kláštera, během níž děti vyplňovaly pracovní list. Pan průvodce poutavým vyprávěním seznámil děti například s každodenním životem mnichů v cisterciáckém klášteře, s jejich znakovou řečí, s památnou lípou kapucínkou, s architektonickými zajímavostmi, slunečními hodinami atd.

Druhá skupina si nejdříve prohlédla obrazy Zlatokorunské školy. Zde se děti prostřednictvím výukových obrazů názorně seznamovaly se životem ve 2. pol. 18. stol., řemesly a významem vzdělání. Nejprve si obrazy cca 2 -3 minuty soustředěně prohlížely a snažily se zapamatovat co nejvíce „motivů“, které byly na obrazech znázorněné. Poté se je snažily vyjmenovat. Pro děti byly také připravené puzzle s motivy tehdejšího života. Skupina pak pokračovala do výtvarné dílny, která měla více „stanovišť“. Děti si sešily malý sešit, vyrobily si pečeť s motivem Zlatokorunské rozety, kterou si jako suvenýr odnesly s sebou, vymalovaly tuhými temperami korunu, vybarvily rozetu, madonu či gotické okno.

Díky bohatému programu doba vyhrazená na exkurzi rychle utekla a děti odjížděly domů se spoustou zážitků.

Ilona Klimešová, Ludmila Hrušková