Exkurze na Pražský hrad (7.AB)

14.06. 2022
Exkurze na Pražský hrad (7.AB)

V pondělí ráno jsme se školou vyjížděli z vlakového nádraží v Soběslavi na exkurzi do Prahy. Konkrétně na Pražský hrad vyrazily třídy 7. A a 7. B.

Do Prahy jsme jeli vlakem, ale část cesty jsme strávili ve výlukovém autobuse.

Když jsme konečně přijeli do Prahy, vydali jsme se na Václavské náměstí, odkud jsme odjeli metrem na zastávku Malostranská. Tam jsme přestoupili do tramvaje a odjeli na Hradčany k Pražskému hradu, kde jsme museli podstoupit prohlídku detekčním rámem a prohlédli nám batohy. Pak jsme počkali na paní průvodkyni a vydali se na cestu po Pražském hradě.

Nejdříve jsme se vydali ke vstupní bráně. Tam jsme chvíli počkali a sledovali výměnu stráží. Poté jsme prošli nádvořím. Šli jsme se podívat na hlavní bránu, která se jmenovala Matyášova brána, kde je ztvárněn boj Titánů. Pak jsme se vrátili zpátky na nádvoří ke kašně. Potom jsme šli do katedrály svatého Víta. Paní průvodkyně nám řekla zajímavé pověsti. Třeba o Janu Nepomuckém nebo o svaté Ludmile. Když jsme vycházeli, tak už jsme měli všichni hlad. Proto jsme byli trochu protivní.

Pak jsme se vydali do Vladislavského sálu a do pracovny, kde se konala první česká defenestrace. Ještě jsme se podívali do staré poslanecké sněmovny. Když jsme si to tam doprohlédli,  tak jsme se šli podívat do Baziliky sv. Jiří. Dozvěděli jsme se, že vyhořela a byla několikrát přestavěna. Také nám paní průvodkyně řekla, co se stalo Karlu IV: ”tajně se účastnil rytířských soubojů a jednou mu tyč narazila do brady a zohyzdila mu tvář a pár obratlů. Aby mu pomohli, tak ho pověsili za vlasy a svou vahou se aspoň částečně narovnal. Ale i přes léčbu měl pořád zohavené tělo. Proto nosil široké oblečení a korunu do čela, jelikož se mu při narovnávání těla většina vlasů vytrhala. Také si nechal narůst plnovous, aby nebyly vidět mezery po vyražených zubech a zdeformovaná brada. Jako poslední jsme si byli prohlédnout Zlatou uličku. Pak jsme se rozloučili s paní průvodkyní i s Pražským hradem.

Šli jsme na Karlův most, odtud k Staroměstskému Orloji a nakonec na Václavské náměstí, kde jsme měli rozchod. Nakonec zbývala už jen cesta domů, která proběhla bez problémů. A tím končí exkurze na Pražském hradě.

Viktorie Fraitová a Barbora Žvachtová, 7.B