Dlouhé stráně

29.05. 2019

V květnu jsme se s vybranými žáky druhého stupně zúčastnili dvoudenního workshopu na téma "Energie - stroje - stavby", který uspořádala Střední průmyslová škola v Táboře.

První den jsme za cíl měli dvě místa:

1/ továrnu Barum Continental v Otrokovicích. Návštěva "Barumky" se skládala z odborné přednášky o technologii výroby pneumatik, ukázky surovin a materiálů. Následovala velmi podrobná prohlídka jedné z výrobních hal, kde probíhá kompletní výroba od míchání surovin po kontrolu kvality výrobků a jejich uložení do skladů.

2/ Baťův mrakodrap ve Zlíně. Jedná se o jednu z prvních výškových staveb v Evropě. Raritou je výtah, který byl zároveň kanceláří šéfa firmy Baťa. Zde jsme také měli možnost prohlédnout si typickou urbanistiku města Zlína, zrekonstruované haly bývalé továrny se svým typickým cihličkovým vzhledem.

K večeru jsme doputovali do svého cíle - do Koutů nad Desnou, kde jsme byli ubytovaní.

Druhý den ráno jsme se v doprovodu odborného průvodce vydali do infocentra přečerpávací  elektrárny Dlouhé Stráně, kde nám byly vysvětleny teoretické údaje o elektrárně. Poté jsme se podívali do podzemí elektrárny, které je celé vytesané do skály. Následně jsme autobusem pokračovali k dolní nádrži a k horní nádrži do výšky 1350 m.n.m. Tam nás přivítal mráz, jinovatka, ledový vítr a my jsme se i přes tyto rozmary počasí odhodlali celou nádrž obejít a vychutnat si krásná panoramata Jeseníků.Po obědě nás již čekala cesta domů.

Chtěla bych tímto poděkovat především pedagogům Střední průmyslové školy v Táboře, kteří nás do projektu přizvali a umožnili nám se zúčastnit takto zajímavé exkurze.

Eva Havlová, Jan Holas