České korunovační klenoty

29.01. 2018

Dne 16. 1. 2018 vyrazili žáci Základní školy ze Soběslavi společně s paní učitelkou Hruškovou do Prahy, cílem bylo zhlédnout originální české  korunovační klenoty.

Sešli jsme se přesně v sedm hodin na vlakovém nádraží v Soběslavi a vyrazili jsme. Uteklo to rychle a než jsme se nadáli, stáli jsme v Praze na nádraží. Po krátké cestě metrem a MHD jsme se ocitli před Vladislavským sálem, ve kterém byly vystaveny právě ony korunovační klenoty. Byly až na konci sálu ve veliké skleněné výloze, osvíceny světly. Všem se moc líbily, ale tím naše prohlídka nekončila. Jako překvapení nás čekala i návštěva legendární Zlaté uličky a veliké Katedrály svatého Víta.

Katedrála byla krásná už zvenku, ovšem uvnitř to bylo ještě lepší! Prošli jsme si ji celou, ale nejvíce jsme obdivovali barevné okenní vitráže, skrz které prosvítalo studené světlo.

Poté následovala prohlídka Zlaté uličky, která byla dlážděna kočičími hlavami a z levé strany obklopena domečky. Ty vypadaly jako domečky pro panenky, ale symbolizovaly reálné dobové obydlí v Praze.

Podívali jsme se dokonce do Bílé věže, ve které byla výstava různých zbraní, což se líbilo hlavně klukům. Poté následovala mučírna a hladomorna, ale to bylo pouze pro nejodvážnější z nás.

Všichni si užili i závěrečný rozchod na Václavském náměstí.

Potom už jen na vlak a vzhůru domů. Exkurze byla zábavná a poučná, všem se moc líbila a užili jsme si ji, jak jen to šlo.

Barbora Sladovníková, 9.A