Zájezd do Londýna 2024

Kliknutím na fotografii se přesunute do iAlba.

Hodina a tři čtvrtě. Tak dlouho trvá let z Letiště Václava Havla na letiště Gatwick v Londýně. Tuto cestu jsme podnikly my, 3 odvážné učitelky a 41 natěšených dětí. Řada z nich seděla v letadle poprvé. Během tohoto pětidenního výletu si každý přišel na své. Milovníci velkoměsta se prošli po nejrušnějších ulicích Londýna a zažili si sobotní večer na jednom z nejrušnějších náměstí Leicester square. Už tam se ukázalo, že české děti se neztratí, když se někteří odvážlivci zapojili do tanečních a hudebních představení pouličních umělců. Potleskem je ocenili všichni přihlížející.

Máte rádi sport? Fotbal? Doporučujeme prohlídku fotbalového stadionu v Chelsea. Nečekaně malý stadion vám otevře své dveře nejen na tribuny, ale pustí vás i tam, kam se dostanou jen novináři, nebo samotní hráči. Věděli jste, že kabina hráčů Chelsea je mnohem lépe vybavená než šatna hostů? Koho nebaví fotbal, může si užít jedno z mnoha muzeí, která jsou v Anglii bezplatná a lze v nich strávit tolik času, kolik jen chcete.

Hlavní lákadla Londýna jsou, naštěstí pro naše nohy, situována poměrně blízko sebe. Tower of London, London Bridge. Jako na dlani je budete mít ze střechy mrakodrapu The Garden 120. Vyjeďte až nahoru. Vstupné se neplatí a ten výhled stojí za to. Kombinace historických budov a skleněných mrakodrapů je impozantní. To k Londýnu prostě patří. To dělá Londýn Londýnem.

Bolí vás nohy? Máte dost ruchu velkoměsta? I na to má Londýn své řešení. Vyhlídková loď vás pohodlně dopraví po řece Temži až na Greenwich. A tam? Park, královská observatoř, nultý poledník, veverky a lišky.

Ptali jsme se dětí, co bylo to nej. Odpovědi se stále opakují již druhým rokem. London Dungeon a London Eye. Obě atrakce stojí hned vedle sebe, jsou to ale dva absolutní opaky. O tom prvním toho moc neprozradím, to si prostě musíte zažít. Velmi originálně a reálně pojatá temná historie Londýna někoho dožene možná až k slzám, bát se a ječet budete ale skoro určitě. A ta radost v očích dětí, když viděly své učitelky v klecích a na mučidlech? K nezaplacení. Dech a srdeční tep jsme uklidnili právě až na vyhlídkovém kole nad Londýnem. Počasí celkem přálo a město jsme měli jako na dlani. I děti, které je těžké něčím nadchnout, uznaly, že ten pohled má něco do sebe.

Pokud někdy pojedete do Londýna, věnujte jeden den výletu do přímořského města Brighton. Vlakem jste tam za hodinu a odměnou vám budou nejlepší Fish and Chips, ideálně snědené na pláži. Ale pozor na drzé racky. V nejstarší mořském akváriu vás asi nejvíc ohromí tunel pod vodou, kde plavou žraloci a obří želvy. Prohlídku města můžete zakončit jako my na vyhlídkové věži British Airways a následnými nákupy. Víte, kolik stojí nejdražší prsten ve zlatnické uličce? 900 tisíc liber.

Londýnské parky by byly tématem pro samostatný článek. Vždyť i Karel Čapek o nich dost napsal ve svém cestopise. My jsme se tím nejznámějším prošli až k Buckinghamskému paláci s nadějí, že uvidíme někoho z královské rodiny. Bohužel kolem projížděla jen garda na koních.

Tím posledním, co jsme před návratem na letiště viděli, bylo muzeum voskových figurín Madame Tussauds. Tady se na několika desítkách metrů čtverečních můžete vyfotit s královskou rodinou, se Shrekem nebo členy skupiny Beatles. Škála je to pestrá, od současného Bollywoodu, přes sportovce, herce, postavy z Marvelu a Hvězdných válek.

Pak už jen sbalit batůžky a hurá domů. Někteří se s Londýnem jen těžce loučili, jiní se už těšili domů na svou postel a teplé české jídlo, protože co si budeme povídat, britské sandwiche se velmi rychle přejí. Toto multikulturní město v každém z nás ale něco zanechalo. Vzpomínku, pocit, zkušenost, možná i uvědomění si toho, jak může vypadat život jinde. Jsme rádi, že jsme to mohli zažít, ale jsme i rádi (a my učitelky nejvíc), že jsme všichni v pořádku doma. Jak napsal na rozloučenou jeden z žáků: Bylo to krásné a bylo toho dost. Za sebe můžu doplnit: ale už se těším na příště.

Jana Kostrbová