Výlet ke DD – Únikovka České Budějovice „Horník Rudolf“

Náš výlet začal před 8h ráno na nádraží v Soběslavi. Už to, že se sešel plný počet dětí, nás potěšilo a zároveň napovědělo, že budeme tým, který se jen tak něčeho nezalekne. A opravdu, nepřekvapilo nás ani množství dešťových kapek, jež nás občas provázely, ani záludné šifry a úkoly, dokonce ani téměř 7 km, které jsme museli zdolat (A že to někdy byla výzva!)

Cesta na hlavní nádraží do Budějovic utekla rychle, stejně jako přemístění MHD do jejich okrajové části – Rudolfova. Nikdo z nás přesně nevěděl, co nás tady čeká, dokonce i paní učitelky předem hru neznaly, což jim umožnilo užít si adrenalin spolu s dětmi. Terén byl rozmanitý, nejprve jsme šli po hrázi rybníka mezi rodinnými domky, poté se cesta stočila do voňavého lesa, po lávkách jsme přecházeli potůčky a v jednom z nich nás čekalo překvapení, které nikdo z nás skutečně nečekal – rak! Voda zde byla dokonale čistá a průzračná, proto jsme ho mohli chvíli pozorovat. Pokračovali jsme lesem a vyluštěním další šifry jsme mířili do strmého kopce nahoru. Někdo ho vyběhl jako laňka, jiný vyfuněl, další se kousek kutálel dolů. Nakonec jsme všichni stanuli na mýtině a vyluštili další úkol – morseovku, přešli jsme louku plnou cvrčků a kobylek a došli k rybníku jménem Marhal. Tady jsme se schovali před větším deštěm v hospůdce U Rybáře a pochutnali si na občerstvení. Další kroky nás vedly po hrázi, ke studánce, kde nás čekal asi nejzábavnější úkol. Malý reproduktor skrýval 12 ukázek písní, v nichž vždy chybělo pár slov. Slova, která jsme doplnili, vytvořily zároveň šifru, jež nás nasměrovala dál. Zalesněným údolím jsme se pomalu vraceli zpět, až jsme došli k potoku, u kterého jsme se nacházeli na začátku hry, zde byl ukrytý zlatý kámen jako poklad. A v jeho dutině byl poslední vzkaz, abychom se vrátili na místo, odkud jsme vycházeli a tam si vychutnali sladkou odměnu.

Cestou jsme potrápili mozkové závity, zažili spoustu legrace, prozkoumali část krásné a různorodé přírody a odpočinuli si od problémů všedních dnů. Myslím, že nás to bavilo a už se moc těšíme na další rok, co nás na Mezinárodní den dětí překvapí.

Mgr. Renata Zemanová, Mgr. Iva Vančurová