Projektový den na 1. stupni

18.02. 2022

Dne 18.2. 2022 proběhl, ku příležitosti výročí 150 let položení základního kamene školy Komenského, projektový den.

Žáci prvního stupně se přenesli v čase a seznámili se s historií naší školy. Zjistili, jak budova měnila svůj vzhled, funkci, kolik institucí zde během 150 let bylo a kolik ředitelů se v jejím čele vystřídalo.

Kromě dějin měli možnost poznat a vyzkoušet si, jaké předměty museli absolvovat jejich praprarodiče, jak přísná byla výchova a tresty před 150 lety, kdy nebylo možné nosit libovolné oblečení a za malý přestupek následovalo klečení v koutě nebo výprask rákoskou.

O kolik jednodušší mají některé předměty zjistili během zkoušky krasopisu. Při psaní okrasných písmen inkoustem pomocí násadky nebo dřívka si většina uvědomila, jak důmyslným vynálezem jsou dnešní plnící pera a propisky. Také kaňky pro ně byly poměrně velkým překvapením.

Součástí projektového dne byla i cesta školou, kdy žáci kromě odborných učeben navštívili i místa, kam jinak nemají přístup např. velká sborovna, dvůr, půda,…

Žáci 2. tříd absolvovali závěrem malý kvíz s tajenkou, který prověřil jejich právě nabyté znalosti. Úspěšní luštitelé získali sladkou odměnu. Největší úspěch mělo pravděpodobně putování školou.

Všem dětem se den velmi líbil a na prázdniny odcházely, jak jinak, než s dobrou náladou.

Markéta Procházková