Nicolas Winton - Síla lidskosti

Ve středu 29. 3. 2023 žáci 2. stupně navštívili v kulturním domě v Soběslavi projekci filmu Síla lidskosti, kterým nás provázel moderátor a dramaturg Zdeněk Tulis a na který navazovala beseda.

Film Matěje Mináče je rekonstrukcí příběhu odvahy a odhodlání jednoho mladého Angličana, kterému se podařilo v roce 1939 zachránit 669 československých dětí převážně židovského původu před jistou smrtí a nalézt jim nové rodiny ve Velké Británii. Po vypuknutí války působil v Britském vojenském letectvu a nikomu o svém činu neřekl. O Wintonově příběhu záchrany dětí nikdo 50 let nevěděl. Neměl potřebu se svěřovat, nestál o to, aby ho ostatní obdivovali, považoval to za uzavřenou minulost a důležité pro něho bylo, že se pokusil pomoci těm, kteří byli v ohrožení. Teprve roku 1988 objevila jeho manželka jeho deníky a materiály dokumentující celou událost a předala je historikům. Došlo ke zveřejnění faktů a Winton se nakonec po dlouhých 50 letech s některými ze „svých“ dětí setkal. Ve filmu byly použity archivní záběry, fotografie a zpovědi svědectví o odvaze tohoto skromného muže.

Film byl velice poutavý a dojemný. Na každém z nás zanechal své stopy a mnohým ukázal, že ne všechno se v životě dělá pouze ze zištných důvodů.

Na film navazovala beseda. Bylo vzneseno několik dotazů na téma holocaust i ,,Wintonovy děti“.

Celý program byl velmi přínosný, protože zde byly velmi výrazně zachyceny lidské hodnoty, které bychom měli ctít v každé době: empatie, slušnost, skromnost, cílevědomost a rozhodnost.

Romana Bláhová